آبیاری بر عملکرد زعفران

آبیاری بر عملکرد زعفران

آبیاری بر عملکرد زعفران : نتایج مورد بررسی در این طرح نشان داد که فواصل آبیاری بر عملکرد زعفران تاثیر گذار است و اثر مثبت فواصل کمتر آبیاری زعفران بر عملکرد مزارع در سنین بالاتر مشهود تر است.

این امر احتمالا به دلیل تعداد بیشتر کورمهای دختری تولیدی با افزایش سن مزرعه و افزایش نیاز و مصرف آب گیاهان زعفران در این مزارع می باشد.در آزمایش فواصل آبیاری زعفران ۱۵ ، ۳۰ ، ۶۰ و بدون آبیاری اعلام کردند که آبیاری ۱۵ و ۳۰ روز دارای بیشترین تعداد گل، وزن گل و وزن خشک کلاله بود ولی بین این دو اختلافی مشاهده نشد.

فواصل آبیاری تاثیر زیادی بر متوسط عملکرد مزارع در بین مناطق مختلف گذاشت. در حالی که تفاوت معنی داری بین فواصل ۱۲ و ۱۸ روز وجود نداشت و با افزایش دوره آبیاری عملکرد کاهش یافته است.
فواصل آبیاری
معمولا اولین آبیاری زعفران با توجه به وضعیت آب و هوایی مناطق زعفرانکاری خراسان ،از اواسط مهر تا دهه اول آبان در مزارع زعفران انجام می شود هر چند اگر هوا گرمتر باشد زمان شروع آبیاری دیرتر و هرچه هوا سردتر باشد زودتر (در اوایل مهرماه) مزرعه زعفران آبیاری می شود.

در آزمایشی که اولین آبیاری اول مهر،اواسط مهر، و اواسط آبان در مشهد انجام شد نشان داد که عملکرد گل و وزن خشک گل در آبیاری اواسط مهر بیشتر بوده است.

به نظر میرسد که آبیاری تابستانه نیز به اندازه فواصل آبیاری بر عملکرد زعفران موثر باشد و انجام آبیاری تابستانه میتواند سبب بهبود عملکرد مزارع زعفران شود.

با توجه به این که گیاه زعفران در طی تابستان در حال تکوین و تمایز اندام های زایشی خود در داخل کورمهای زیر خاک میباشد، از این رو ممکن است رطوبت خاک به عنوان یک عامل فیزیکی در مراحل تمایز و تکوین مؤثر باشد و نتایج سایر محققین نیز بر اهمیت آبیاری تابستانه زعفران تاکید دارد.

این مقاله را هم از دست ندهید:
کاشت پیاز زعفران به چه صورت می باشد

نتیجه گرفته است که آبیاری مرداد ماه در مزارع تازه کاشت زعفران ۱۷ درصد و در مزارع چند ساله تا ۴۰ درصد عملکرد گل را افزایش  می دهد، ولی آبیاری تیرماه در هر دو مورد مضر تشخیص داده شد.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آقای قربانی
شماره تلفن زعفران قائنات شماره موبایل: 09159641840
شماره زعفران قائنات شماره موبایل: 09156643790
واتس آپ زعفران قائنات واتس آپ: 09159641840
واتس آپ زعفران قائنات واتس آپ: 09156643790
کانال تلگرام زعفران قائنات تلگرام: ورود به کانال تلگرام

دسته بندی ها: اخبار
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.