بررسی تاثیر عصاره زعفران بر بافت بیضه

بررسی تاثیر عصاره زعفران بر بافت بیضه

با توجه به اثر های جانبی ناخواسته برخی داروهای شیمیایی، توجه بیشتر به اثرهای احتمالی گیاهان دارویی بر عملکرد بخشهای مختلف بدن لازم است . در این میان ، زعفران که دارای جایگاه خاصی در الگوی تغذیه مردم است ، حائز اهمیت می باشد. در این تحقیق تأثیر عصاره زعفران بر سلول های زاینده اسپرم ( بررسی تاثیر عصاره زعفران بر بافت بیضه ) مورد بررسی قرار گرفت.

بدین منظور ، چهار گروه هشت تایی از موش های آزمایشگاهی کوچک نر بالغ مورد استفاده قرار گرفت . گروه کنترل (sham) نرمال سالین دریافت کردند و سه گروه دیگر سه دوز متفاوت ۱۰۰ mg/kg/48h , 50mg/kg/48h , 25mg/kg/48h از عصاره زعفران به مدت ۲۰ روز دریافت کردند. برای تعیین تغییرات توده بافتی، وزن بیضه ها تعیین و ریز نگار میکروسکوپی لوله های اسپرم ساز مقایسه گردید . شمارش اسپرماتوسیت های اولیه به وسیله میکروسکوپ نوری صورت گرفت.

پس از بررسی نتایج تفاوت معنی داری بین وزن بیضه ها در گروههای تجربی مشاهده نگردید. در مشاهده مقاطع عرضی لوله های اسپرم ساز تفاوت قابل توجهی در ویژگی های بافتی هیچ یک از گروه ها مشاهده نگردید . تعداد اسپرماتوسیت های اولیه در گروه تجربی ۱۰۰ mg/kg/48h صورت معنی داری افزایش یافت . نتایج فوق نشان می دهد زعفران با تأثیر بر تعداد اسپرماتوسیت های بیضه می تواند به عنوان تعدیل کننده فعالیت های دستگاه تولید مثل جنس نر مطرح شود.

توجه به اثرهای جانبی ناخواسته برخی داروهای شیمیایی، ضرورت توجه بیشتر به اثرهای احتمالی گیاهاندارویی بر عملکرد بخشهای مختلف بدن را توجیه می نماید. در این میان ، زعفران که دارای جایگاه خاصی در الگوی تغذیه مردم است، حائز اهمیت می باشد.

این مقاله را هم از دست ندهید:
افزایش عملکرد و مقابله با خشکسالی زعفران

گیاه زعفران دارای رایحه شیرین و مزه تلخ است و از زمانهای قدیم به عنوان یک چاشنی و رنگ در غذاها و همچنین در درمان شرایط وسیعی از اختلالات همچون سرفه، نفخ شکم، اختلالات معده، بیخوابی، خونریزی مزمن رحم ، اختلالات زنانگی، تب سرخ (مخملک) و اختلالات قلبی عروقی استفاده می شده است. (Fatehi et al.2003)

بررسی اثر زعفران بر درمان بیماری های اعصاب و روان

ترکیبهای اصلی زعفران شامل کروسین ، کروستین ، پیکروکروسین و سافرانال در جلوگیری از تحلیل نورونها و تقویت حافظه نقش دارند اثرهای ضد افسردگی عصاره آبی و اتانولی گلبرگهای گل زعفران در موش به اثبات رسیده است. زعفران به عنوان محافظ از آسیب دیدن کروموزومها جلوگیری کرده و همچنین تعدیل کننده پراکسیداسیون چربیها و یک آنتی اکسیدان قوی و منبع سرشار ریبوفلاوین است.

همچنین ضد درد و ضد التهاب ، ضد حمله های ناگهانی (صرع) و اسپاسم است. اثرهای ضد سرطانی زعفران شامل مهار تشکیل تومورها ضد جهش و مهارکننده سنتز نوکلئیک اسیدها در سلولهای بدخیم انسان به اثبات رسیده است.(Abdullaev & Frenkel,1992)

نظر به اینکه تا کنون گزارشی در رابطه با تأثیر عصاره زعفران در بافت بیضه ارائه نشده است ، این تحقیق طراحی گردیده است . در این مقاله توجه به اثرهای احتمالی عصاره زعفران با غلظتهای متفاوت بر تغییرات بافتی بیضه در موش کوچک آزمایشگاهی مورد توجه قرار گرفته است.

عصاره گیری زعفران

مقدار ۱۰۰ میلی گرم پودر زعفران در ۵ c.c محلول سرم فیزیولوژی حل شد. محلول حاصل به مدت ۲ ساعت در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری شد. یک لوله سانتریفوژ خشک را وزن نموده و محلول حاصل را در آن ریخته و به مدت ۵ دقیقه با دور ۵۰۰۰ سانترفیوژ نمودیم.

این مقاله را هم از دست ندهید:
قیمت خرید قرص و اسپری زعفران

سپس محلول رو یی را به طور کامل خارج نموده و لوله را به همراه رسوبات به مدت ۲۴ ساعت در دستگاه فور قرار داده تا کاملا خشک شود . لوله سانتریفوژ و رسوبات خشک شده را وزن نمودیم تا وزن مقدار ماده حل نشده بدست آید و با کم نمودن از مقدار اولیه ، وزن ماده حل شده محاسبه گردید . پس از محاسبه وزن ماده حل شده ، حجم محلول رو یی به مقداری افزایش یا فت که غلظت آن ۱۰ mg/ml گردید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آقای قربانی
شماره تلفن زعفران قائنات شماره موبایل: 09159641840
شماره زعفران قائنات شماره موبایل: 09156643790
واتس آپ زعفران قائنات واتس آپ: 09159641840
واتس آپ زعفران قائنات واتس آپ: 09156643790
کانال تلگرام زعفران قائنات تلگرام: ورود به کانال تلگرام

دسته بندی ها: اخبار
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.