آب و هوای مناسب برای کشت پیاز زعفران چگونه باید باشد؟

تاثیر آب و هوای مناسب برای کشت پیاز زعفران چه میزان روی گلدهی تاثیرگذار است؟ کشت پیاز زعفران در چه مناطقی امکان پذیر است؟ آیا می توان در هر منطقه ای پیاز زعفران را کاشت؟

آب و هوا برای کشت پیاز زعفران

زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل داشته و دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم دارد، به خوبی رشد می کند. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاده بوده و تا 20- درجه سانتی گراد را تحمل می کند. البته سرمای شدید و طولانی می تواند اثر منفی زیادی بر عملکرد محصول داشته باشد.

به عنوان شاهد می توان به کاهش بیش از 90 درصد محصول زعفرانِ بعضی از نواحی در پی سرمای شدید سال 1386 اشاره کرد. لازم است بدانیم در زمینه آستانه تحمل زعفران و دماهای مورد نیاز رشد آن به تحقیقات کامل و دقیق نیاز است.

كمربند كشت پیاز زعفران در جهان بين عرض جغرافيائي 30 تا 40 درجه شمالي است. لازم به ذکر است که تاثیر آب و هوای مناسب برای کشت پیاز زعفران ممکن است در همه شرایط صادق نباشد زیرا احتمال دارد گیاه به صورتی با محیط سازگار شود چنانچه در همدان که در ردیف شهرهای سردسیری ایران است، زراعت زعفران نتایج رضایت بخشی داده است.

جداسازی ریشه زعفران از گل

اين گياه در یک محدوده حرارتي 15 – درجه سانتيگراد در زمستان تا 40 + درجه سانتيگراد در تابستان را تحمل ميكند. ارتفاع مناطق كشت زعفران از سطح دريا از حدود 800 تا 2300 متر از سطح دريا متغیر است. اين گياه در ارتفاعات بيشتر از 1300 متر محصول مناسبتري توليد ميكند.

این مقاله را هم از دست ندهید:  فروشگاه اینترنتی پیاز زعفران اعلا

پیاز زعفران تابستان فعالیت ندارد، دوره بیداری و فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت است و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز به خواب می رود پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است. و این از شرایط تاثیر آب و هوای مناسب برای کشت زعفران نشات میگیرد.

زعفران با توجه به شرایطی که دارد احتیاج به آب فراوان ندارد ولی مقدار لازم برای آن باید حتما در زمان مورد نیاز فراهم شود در غیر این صورت در زمان محصول نتیجه مورد انتظار را نخواهد داد.

در دوره خواب یا استراحت پیازچه های زعفران (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست.دمای هوا و زمان اولین آبیاری در میزان برداشت و کیفیت محصول تاثیر مستقیمی دارد.

حداکثر دمای هوا بین 35 تا 40 درجه سانتی‌گراد و در ارتفاع  1300 تا 2300 متر از سطح دریا، برای کاشت زعفران بازدهی بهتری نشان داده است.

خاک زمين برای زعفران بايد سبک يا ترکيبي از شن و رس باشد که پياز بتواند در اين مدت علاوه بر تامين مواد غذايي، در مقابل شرايط خاص منطقه اي نيز مقاومت نمايد. بنابراين جهت رشد و نمو مناسب گياه و توليد محصول مرغوب و مطلوب زمين هاي حاصلخيز و زهکشي شده بدون درخت با خاک (لومي، ليموني، رسي و شني) و آهک دار که Ph آن بين 7-8 باشد بر زمين هاي شور، فقير و مرطوب، اسيدي می توان ترجيح داد.

این مقاله را هم از دست ندهید:  مراحل تکثیر پیاز زعفران جهت کشت به شکلی است؟

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس