آیا می دانید هر یک مثقال زعفران چند گرم است؟ چطوری در بازار هر یک مثقال زعفران را خرید و فروش می کنند؟ آیا با واحد های خرید و فروش زعفران در بازار آشنا هستید؟ چگونه تبدیل یک مثقال به گرم را در این بخش به شما آموزش می دهیم. هر گرم زعفران چند مثقال است هم بیشتر مردم به دنبال آن هستند.

در قدیم در خرید و فروش زعفران از واحد هایی مثل « مثقال » ، « سیر » و « مَن » استفاده می شده ولی باید گفت که این واحدها، واحدهایی استانداردی محسوب نمی شوند. در خرید و فروش زعفران به دلیل ارزشمند بودن آن، هر واحد بر مبنای « گرم » و « کیلوگرم » سنجیده می شود و برای مردم هم از لحاظ علمی قابل قبول است؛ اگرچه در حال حاضر برای واحدهای توزین قدیمی نیز معادل گرمی آن محاسبه شده است. در زیر شما را با واحدهای وزن زعفران آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

قیمت یک مثقال زعفران

این مقاله را هم از دست ندهید:  خرید پستی زعفران ممتاز

واحدهای مختلف فروش مطابق عرف بازار و معادل گرمی آن به شرح زیر می باشد:

  1. یک « مَن » سه کیلوگرم است. « مَن » در بعضی مناطق یک و نیم کیلو گرم می باشد، ولی در عرف بازار ، « مَن » سه کیلویی معروف تر است.
  2. یک « مَن » سه کیلویی را 40 « سیر » در نظر می گیرند.
  3. یک « سیر » در عرف بازار معادل 75 گرم است.
  4. یک کیلوگرم ، 217 « مثقال » می باشد.
  5. یک مثقال زعفران معادل 4.608 گرم وزن دارد؛ که در عرف بازار بعضی 4/6 و عده ای دیگر 4/61 گرم را معادل یک مثقال در نظر می گیرند.
  6.  برخی 2/3 گرم و بعضی از فروشندگان 2/31 گرم را معادل « نیم مثقال » در نظر می گیرند.
  7. هر گرم ، 1000 سوت است.
  8. در قدیم هر 24 نخود ریز تبریزی را معادل یک مثقال در نظر می گرفتند. با پیشرفت هایی که در ساخت دستگاه های سنجش وزن رخ داده، سال هاست این روش منسوخ شده است.

قیمت یک گرم زعفران

این مقاله را هم از دست ندهید:  خرید پستی زعفران ممتاز

یک مثقال زعفران معادل با 4.608 سوت می باشد که تلفظ آن 4 گرم و 608 سوت می باشد. هنگام خرید زعفران این واحد ها خیلی به شما کمک می کند. هنگام خرید و فروش زعفران در شهرهای مختلف بر اساس واحد های آن شهر خرید و فروش زعفران انجام می شود. قدیمی ها واحدهای مثل سیر، مثقال، نخود را هم در محاسبات خود دارند. این واحدها هنگام خرید و فروش زعفران ایرانی اصل مورد توجه قرار می گیرند.

ممکن است در شهر شما فقط از یک واحد خاص برای خرید و فروش زعفران استفاده شود، مثلا مثقال و یا در شهر دیگر واحد خرید و فروش زعفران گرم تنها باشد و یا در شهری دیگری واحد نخود هم در محاسبات انجام شود.

قيمت زعفران امروز

فروشگاه زعفران ممتاز قائنات سعی کرده است به صورت روزانه قیمت زعفران امروز را در سایت درج کند. شما می توانید جهت مشاهده قیمت زعفران امروز آن را دربخش مورد نظر ببینید. این قیمت ها هر روز بروزآوری می شوند.

قیمت هر مثقال زعفران

یکی از سوالاتی که بسیار می پرسند این است که قیمت هر مثقال زعفران چند است؟ کسانی که این سوال را می پرسند بیشتر می خواهند زعفران را بخرند یا بفروشند. باید توجه داشته باشید که قیمت هر مثقال زعفران بر اساس کیفیت و درشتی قلم های زعفران سنجیده می شود. امروزه برای بحث صادرات به بحث شیمیایی بودن، میزان رنگ دهی زعفران و میکروبی بودن آن اهمیت زیادی می دهند.

یک کیلوگرم چند مثقال است؟

سوال پر کاربرد دیگری که خیلی ها از ما می پرسند این است که یک کیلوگرم چند مثقال است؟ برای اینکه سریعتر به این محاسبه برسید باید به نکات زیر توجه کنید.

این مقاله را هم از دست ندهید:  قیمت بهترین انواع زعفران پوشال

حتما می دانید که یک کیلوگرم زعفران حدود 1000 گرم است. اگر بخواهیم یک کیلوگرم را به مثقال تبدیل کنیم باید 1000 (یعنی یک کیلوگرم) را بر یک مثقال یعنی 4.608 تقسیم کنیم. اگر این کار را انجام دهید عدد 217 به دست می آید. پس معلوم شد که یک کیلوگرم حدود 217 مثقال است.

هر کیلو گل زعفران چند مثقال زعفران میدهد؟ یا یک کیلو گل زعفران چند مثقال زعفران میدهد؟

سوال دیگری هم که خیلی از ما می پرسند این است که هر کیلو گل زعفران چند مثقال زعفران می دهد؟ باید توجه داشت که عیار یا میزان زعفران یک کیلوگرم هر منطقه نسبت به منطقه دیگر که در آن زعفران کشت می شود، متفاوت می باشد. مثلا در منطقه قائنات یک کیلوگرم گل زعفران 3 مثقال زعفران می دهد. ولی در مناطق دیگر ممکن است این عیار یا مقدار به زیر 3 مثقال هم نشان دهد. اینجاست که زعفران منطقه قائنات و گل زعفران منطقه قائنات ارزشمند می شود.


خرید زعفران قائنات , قیمت روز زعفران قائنات